Van Otobüs Bileti

VAN OTOBÜS BİLETİ:

Van otobüs bileti almak isterseniz bir çok otobüs firmasının sefer saati ve ücret bilgilerine gezenbilet.com adresinden ulaşabilirsiniz. Tabi Van tarihimizde önemli bir yeri olan serhat şehirlerimizden birisidir. Van otobüs bileti aldınız da Van’ı gezmeden geri mi döneceksiniz?  Kesinlikle önemli ve tarihi yerlerini görmeden geri dönmeyin.

Van otobüs bileti

GENEL BİLGİLER

             İl, toprakları 19.069 km kare olan yüzölçümü ile Türkiye topraklarının %2,5’ ini oluşturur. Van, yüzolçümü bakımından Türkiye’nin 6. büyük ilidir. Van, Doğu Anadolu bölgesi’nin volkanik dağlarla kaplı çukur kesiminde bulunan Van Gölü’ nün doğu kıyısına 5 km uzaklıkta çok az meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. Rakım yüksekliği yaklaşık 1725 m dir. Türkiye’ nin en büyük gölü olan Van Gölü, yüksek dağların ortasında bir çöküntü durumundadır. Çevredeki yüksek dağlar Van ilinin sınırını oluşturur.
Van ili kuzeyden Ağrı ili, Doğubeyazıt, Diyadin ve Hamur ilçeleri; batıdan Van Gölü ile Ağrı ilinin Patnos ilçesi, Bitlis’ in Adilcevaz, Tatvan ve Hizan ilçeleri; güneyden Siirt’ in Pervari, Hakkari ili, Beytüşebap ve Yüksekova ilçeleri ile komşudur. Doğuda İran Devleti yer alır.
        Van, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan diğer bütün iller gibi tarih, doğa, kültür ve kış turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir.
VAN İSMİNİN MENŞEİ
Van isminin nereden geldiği ve kaynağı konusu henüz tam olarak açıklığa kavuşmamış olmasına rağmen konuyla ilgili bazı önemli görüşler şöyledir:
        Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Büyük İskender’in, Van Kalesi’ndeki Vank adli bir mabedin adını şehre verdiğini belirtmektedir.
        Başka bir rivayete göre, Van pek eski bir şehir olup, M.Ö. 1900’lerde Asur Melikesi Meshure Sah Meryem (Semiramis) adına izafeten Şahmerimekerd şeklinde adlandırılmıştır. Daha sonra Küyanyâ’nın son devrinde Van adındaki valinin şehri genişletip güzelleştirmesi nedeniyle bu idareciden itibaren şehir Van olarak anılmıstır.
        Van adının kaynağı konusunda akla en yatkın ve bilimsel görüş Urartuca Biane veya Viane’den çıkmış olduğudur. Tarihi kaynakların bütününde, Urartular kendilerine Bianili demişlerdir. Urartular’in yükselme devrinde Biate adı altında bir çok şehir ve insan topluluğu Van bölgesine toplanmıştır.

Van da gezilecek yerler:

Van otobüs bileti aldınız. Şimdi de gezilecek yerler hakkında bilgi verelim. Başlıklar halinde bakacak olursak,

Van iskelesi ; Kendinizi bir sahil kentinde hissedeceksiniz.

Van kalesi : Tarihi geçmişini iyi bir rehberden dinlerseniz güzel olur.

Hoşap Kalesi: Başkale yolu üzerinde Urartulardan kaldığı iddia edilen tarihi bir yapıt.

Akdamar Kilisesi: Yine Tarih ile ilgilenenlerin ilgisini çekecek bir yer,

Muradiye Şelalesi : Muradiye ilçesinde güzelbir doğal şelale.

Bu kadar bilgiden sonra Van otobüs biletini hangi firmalardan temin edebilirsiniz bakalım:

  1. Van otobüs bileti
  2. Van otobüs bileti
  3. Van otobüs bileti
  4. Van otobüs bileti
  5. Van otobüs bileti
  6. Van otobüs bileti
  7. Van otobüs bileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir