Otobüs yolculuğunda dikkat edilecekler

Otobüs yolculuğunda dikkat edilecekler

 

Otobüs yolculuğunda dikkat edilecekler:

Ülkemizde yolculuk yapanların bir çoğunun kara yolunu tercih ettiği bilinmektedir. Yolculukların büyük bir kısmı da Otobüs yolculuğudur.Otobüs yolculuğunda dikkat edilecek hususlara değinelim istedik. Bunun pek çok nedeni var. Sıralayacak olursak öncelikle otobüs biletlerinin uçak biletlerine göre daha uygun olması, Uçak korkusu yaşayanlar ve son dönemlerde otobüs firmalarının konforlu yolculuk yapma imkanı sağlaması, insanların otobüs ile seyahat etmelerini sağlıyor. Bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek otobüs biletinizi almadan önce konforlu ve rahat bir otobüs yolculu geçirebilirsiniz.

 

1) Biletinizi kontrol ediniz

Otobüs biletinizi tam olarak kontrol ediniz. Son anda kötü bir süprizle karşılaşmanızı engellemek için bu çok önemli. Tarih, saat ve firma bilgilerini tek tek inceleyerek biletinizin doğru olduğundan emin olunuz.

otobüs yolculuğunda dikkat edilecekler

2) Otobüs Biletinizi Ön Sıralardan Seçin

Önlerden alacağınız otobüs bileti size psikolojik olarak otobüsün sanki kontrolü sizde imiş hissi verir. Bu durum da birçok yolcuyu rahatlatır. Yolu görme ve kontrol hissi önemli. Bu özellikler sizde var ise otobüs biletinizi ön sıralardan seçmeniz tavsiye edilir

3) Gece Seyahat Etmeye Özen Gösterin

Gece seyahat ederseniz yolu izlemek yerine uyuyarak seyahat edebilir ve daha az yorulursunuz.

4) Her Molayı Değerlendirin

Otobüs yolculuğunuz sırasında verilecek her molayı mutlaka değerlendirin. Temel ihtiyaçlarınızı giderin. İhtiyaç gidermeye gerek olmadığını düşünseniz bile hava almak ve bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak için otobüsten inin.

5) Yastığınız Olsunotobüs yolculuğunda dikkat edilecekler

Genelde otobüs firmalarında yolculara küçük bir yastık dağıtılıyor ancak her ihtimale karşı kendi küçük yastığınız yanınız olsun.

Böylece otobüs yolculuğunuz sırasında daha rahat uyku uyuyabilirsiniz.

6) Cam Kenarı Tercih Edin

Otobüs yolculuğunda dikkat edilecek diğer önemli bir husus da koltuğunuzu cam kenarı olarak seçmeniz. Uyku esnasında kafanızı yaslayacak bir yer önemli. Midenizin bulanması durumlarda cam kenarında olmanız  sizi rahatlatır.

8) Yanınızda Sizi Oyalayacak Bir Şeyler Bulundurun

Yolculuğunuz esnasında sıkıldığınızda yanınızda getirdiğiniz bir kitap, tablet ya da kulaklık zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız açısından birebirdir. Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte, otobüs firmaları bu anlamda oldukça geniş seçenekler sunuyor. Ancak siz yine de yanınızda sizi oyalayacak şeyler bulundurun.

9) Yolluk Yapın

Otobüs içi ikramlar ve molalar bazı durumlarda size yeterli olmayabilir. Mideniz bulanabilir, karnınız acıkabilir ya da kan şekeriniz düşebilir. Bu gibi durumlarda yanınızda tuzlu ve tatlı yiyecekler bulundurursanız size faydası olur.

10) Rahat Giyinin

Uzun bir otobüs yolculuğu yapacağınız için dar ve sizi sıkan giyeceklerden uzak durmanız da sizin yararınıza. Altınıza ve üstünüze rahat ve bol giysiler giyinin. Üşüme ve terleme riskine karşı üstünüze bir tişört ve onun üzerine de kalın bir hırka ya da uzun kollu bir bluz alın. Ayakkabılarınızda düztaban ve rahat giyip çıkarılabilen bir ayakkabı olsun.

11) Fazla Sıvı Tüketmeyin

Otobüs yolculuğunda sıvı tüketiminize dikkat etmelisiniz. Bu sizin için sorun oluşturabilir.

Sizlere ‘otobüs yolculuğunda dikkat edilecekler’ ile ilgili bilgi sunmaya çalıştık. Yolculuk yapmadan önce bu hususlara dikkat ederseniz mutlu, huzurlu ve güvenli bir yolculuk yapmış olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir