Ankara Samsun Otobüs Bileti

Seyahat yazılarımıza Samsun ilimizden devam ediyoruz.

Ankara Samsun Otobüs Bileti

Samsun Karadeniz bölgemizin güzel illerinden biridir. Bu ilimizin özel ve güzel yönlerini sizlerle paylaşalım.

İlçeleri

İlkadım, Atakum, Bafra, Çarşamba, Canik, Veziköprü, Terme, Tekkeköy, Havza, Alaçam, 19 Mayıs, Kavak, Ayvacık, Salıpazarı, Asarcık, Ladik, Yakakent.

Toplam Nüfusu

1.312.990 (2017)

Atatürk ve Samsun*

16 Mayıs 1919 Cumartesi günü, İstanbul’dan kalkan, Kaptan İsmail Hakkı (Durusu) idaresindeki Bandırma Vapuru, Dokuzuncu Ordu Kıt’aları Müfettişliğine atanan Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) ile mahiyetini Samsun’a götürüyordu. Atatürk, Samsun ve çevresinde asayişi düzenlemekle görevli idi. 18 Mayıs 1919’da Sinop’a geldiler. Atatürk, iskeleye çıkarak, karadan Samsun’a yol olup olmadığını sordu, olmadığını öğrenince de tekrar  vapura binerek Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919 Salı günü sabahı saat 6 ‘da Samsun limanındaydı. Savaşlardan yenik çıkmış bölünmüş, umutsuz yorgun, çileli bir milleti, yeniden diriltmek, ayağa kaldırmak üzere, Atatürk’ün Samsun’a ve Anadolu’ya ilk ayak basışı o gün, o saatti.*

Samsun’da Gezilmesi Gereken Yerler

  • Bandırma Vapuru: Milli Mücadelemiz için ayrı bir öneme sahip olan ve Atatürk ile yol arkadaşlarını gizlice Samsun’a taşıyan meşhur vapurun birebir kopyası burada bulunuyor. Geminin içinde muhteşem tarihi ayrıntılar mevcut.
  • Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Anadolu medeniyetlerine ait buluntuların sergilendiği müzede Aminos hazinelerini de görebilirsin.
  • Aminos Tepesi: Teleferik ile ulaşacağın bu tepede hem seni harika bir manzara hem de Amisos antik kentinin kral mezarları bekliyor.
  • Çarşıda güzel bir gezinti yaparak alışverişin tadını çıkarabilir ve yol üzerinde size güzel bir ziyafet çekme durağı olabilecek restoran ve balık pişirme evlerine uğrayabilirsiniz.
  • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ziyaret edebilir ve Kuş Gözlem evinde 321 farklı türdeki kuşları izleyerek bu zevki yaşayabilirsiniz. Samsun Otobüs Bileti şehir içi ulaşımda belediyenin hizmeti olarak ücretli olarak sunulmaktadır.

Ankara Samsun Otobüs Bileti

Şimdi sizlere bu güzellikleri gezip görmek için Samsun Otobüs Bileti, firmalar, sefer saatleri ve ücretleriyle ilgili bilgi verelim.
Ankara’dan Samsun’a gitmek istiyorsanız yolculuğunuz ortalama olarak 410 km lik bir yolda 6-6,5 saatlik bir yolculuk süresinde gerçekleşecektir. Otobüs firmalarının verdiği molaları da hesaba katıp ortalama olarak bu süreyi yazıyoruz.
Ankara Samsun Otobüs Bilet için ücretleri uygun olan ve kaliteli hizmet sunan birkaç firmayı ve güncel bilgilerini aşağıdaki tabloda bulacaksınız.

Ankara Samsun Otobüs Bileti

İyi yolculuklar dileriz…
*Buradaki yazı Samsun valiliğinin resmi internet sitesinden faydalanılarak yazılmıştır. Yazının devamı ve daha geniş bilgi için http://www.samsun.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir